Zemřel JUDr. Miroslav Řepiský

JUDr. Miroslav Řepiský

Oznamujeme všem, že dne 23. ledna 2011 zemřel JUDr. Miroslav Řepiský, bývalý předseda Federálního výboru svazu požární ochrany a nositel nejvyšších hasičských vyznamenání, včetně titulu Zasloužilý hasič a Řádu českého hasičstva. Pohřeb se bude konat v sobotu 29. ledna 2011 v Olešné u Nového Města na Moravě v 10 hodin.

Dne 10. července 2011 by se JUDr. Řepiský dožil 87 let.

Narodil se 10. července 1924 ve Václavovicích u Frýdku-Místku.
Jeho otec, Ferdinand Řepiský, byl horníkem, místním divadelním ochotníkem, ale hlavně však nadšeným dobrovolným hasičem. S hasičskou problematikou se tak Miroslav Řěpiský seznámil již útlém mládí, tato skutečnost předurčila jeho další celoživotní dráhu
Po ukončení základní školy studoval na gymnáziu v Místku. Během 2. světové války, kdy bylo v roce 1941 gymnázium okupanty uzavřeno, pracoval jako posunovač na dráze. Studia dokončil po válce, vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
V roce 1949 pojal za manželku Marii, rozenou Nepeřilovou, tehdy učitelku ve Václavovicích.
Pracoval nejprve jako právník v n.p. Slezan ve Frýdku-Místku, po té na Krajském národním výboru v Ostravě. Zastával zde funkci vedoucího odboru pro vnitřní věci, k níž byla začleněna také Krajská inspekce požární ochrany. JUDr. Řepiskému se podařilo prosadit postavení požární ochrany na úroveň ostatních odborů. V roce 1963 byl jmenován náčelníkem Hlavní inspekce požární ochrany Československé republiky a přestěhoval se, i s rodinou, do Prahy.
V šedesátých letech se zasloužil o zbudování Střední školy požární ochrany ve Frýdku – Místku a zřízení katedry Technika požární ochrany na Vysoké škole báňské v Ostravě.  Plukovník JUDr. Miroslav Řepiský byl v roce 1971 zvolen předsedou federálního výboru SPO ČSSR. Zastupoval Československou republiku v Mezinárodním technickém výboru pro prevenci a hašení požárů. V čele národního výboru CTIF působil 18 let. Za obětavou činnost mu byla udělena mnohá vysoká vyznamenání a řády.
Především jeho přičiněním bylo založeno muzeum dobrovolného hasičského hnutí v Přibyslavi, dnes „Centrum hasičského hnutí“. Zbudování muzea v objektu zchátralého Přibyslavského zámku   v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století věnoval svůj veškerý volný čas.  V roce 1988 předal funkci předsedy výboru a odešel do důchodu. Se svými  pracovními výsledky byl jistě spokojen. Je možné říci, že JUDr. Řepiský vykonal pro české dobrovolné hasičství obrovský díl práce. Na jeho celorepublikové i mezinárodní úrovni doposud snad nejvýznamnější.

Parte
Napsal o něm Havlíčkobrodský deník

Převzato z www.dh.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpora Kraje

Pohár starosty KSH – Bruntál
1.9.2018

OORM
4.9.2018

Vedení OSH FM
12.9.2018

MS v PS – Banská Bystrica
10.-16.9.2018

Porada vedoucích MH
17.9.2018

Jednání OORR-změna
24.9.2018

Výkonný výbor OSH FM
19.9.2018

MČR v disciplínách CTIF – Dvůr Králové
28.9.2018

Odborná příprava preventistů SDH
26.9.2018

OKRR
10.10.2018

ZPV
13.10.2018

Vedení OSH FM
15.10.2018

Školení vedoucích MH – Nová Ves
3.-4.11.2018

Porada starostů SDH – Frýdecká část
5.11.2018

Porada starostů SDH – Třinecká část
6.11.2018

Vedení OSH FM
12.11.2018

Podzimní setkání ZH
23.11.2018

OORP
28.11.2018

OORR
4.12.2018

OORM
7.12.2018

OKRR
7.12.2018

Vedení OSH FM
10.12.2018

Výkonný výbor OSH FM
12.12.2018